O Nazaretu

Jak NAZARET vznikl

Středisko Nazaret bylo založeno 4. 11. 2004, ale jeho počátky sahají ještě dále do minulosti. V devadesátých letech zahájila svou činnost organizace Domeček v Trhových Svinech. Zabývala se prací s dětmi a mládeží, pořádala různé akce pro volný čas a také se zaměřovala na dílenskou činnost s integrací handicapovaných osob. Na počátku roku 2000 se zdvojnásobila jeho kapacita, aktivity dále narůstaly a činnost se rychle rozvíjela. Proto bylo zapotřebí nutné získat další prostory. A tak pomalu zrálo rozhodnutí založit novou organizaci, která by měla na starost pouze jednu z hlavních činností Domečku a věnovala se jí naplno.  V roce 2004 byla tato varianta schválena správní radou Diakonie a misie Církve československé husitské.  Bylo požádáno o registraci nového diakonického zařízení pod jménem Nazaret, které si jako svou hlavní činnost zvolilo ergoterapii a provozování chráněných dílen pro lidi s handicapem. Původní program byl postaven na tom, že i lidé s handicapem se mohou stát samostatnými.

Hlavním smyslem vzniku Nazaretu bylo, aby lidé, kteří zápolí s nějakými problémy na to nebyli sami a také proto, aby se těžkostem života jen tak nepoddávali.

Historie:

V roce 2005 zahájily svou činnost chráněné dílny v Trhových Svinech, které se postupně přesunuly do nových prostor v Podzámčí v Borovanech. Zde také v roce 2005 zahájilo provoz Centrum denních služeb, začaly se pořádat volnočasové aktivity pro veřejnost a v roce 2007 byl zahájen provoz Sociálně terapeutické dílny.

V roce 2008 byl otevřen Obchůdek v Trhových Svinech, který byl na podzim 2011 rozšířen o chráněnou textilní dílnu. Obchod byl i s dílnou přestěhován do Borovan v roce 2017, což je mnohem efektivnější. V červnu 2018 jsme slavnostně otevřeli nový Obchůdek v Podzámčí v Borovanech v nově zrekonstruovaném prostoru Vejdoviny. V tom samém roce jsme také zahájili spolupráci s neziskovou organizací Poškolák, z Hluboké nad Vltavou, kde společně provozujeme Prodejní galerii.

V současné době má Nazaret 30 zaměstnanců, z toho 17 jich pracuje na chráněném trhu práce. V Centru denních služeb máme registrovaných 16 uživatelů a v Sociálně terapeutické dílně také 16 uživatelů sociální služby.

Taneční a divadelní sboubor

Kukačky

Při Nazaretu již 10 let funguje Taneční a divadelní soubor Kukačky. V současné chvíli v něm působí 24 členů z řad zaměstnanců, uživatelů sociálních služeb Nazaretu a dobrovolníků. Každý rok skupina nacvičuje nová taneční a divadelní vystoupení. V roce 2018 sklidili obrovský úspěch svým originálním pojetím hry „Dobrý voják Švejk“ a sérií staropražských tanců. Kukačky vystupují zhruba na 15 akcích ročně – na plesech, v domovech pro seniory, v domovech s pečovatelskou službou nebo na různých festivalech a jiných společenských událostech.

Pro rok 2019 připravují sérii tanců inspirovaných muzikálem Starci na chmelu.

Pokud byste se chtěli do souboru zapojit jako dobrovolníci, kontaktujte nás. Uvítáme každého, kdo má chuť pomoci.


Fotogalerie

Kontakty na jednotlivé osoby:

Mgr. Sabina Mičková

ředitelka střediska
reditel.nazaret@gmail.com, 603 175 004

Markéta Hospodářská

vedoucí chráněných dílen, zástupkyně ředitelky
adm.nazaret@gmail.com, 736 711 253

Marie Káplová

účetní
ucto.nazaret@gmail.com, 739 009 212

Olga Hejpetrová

administrativa a fundraising, kompenzační pomůcky
informace.nazaret@gmail.com, 774 988 031

Bc. Lucie Kavalíková

vedoucí sociálních služeb
socialni.nazaret@gmail.com, 775 525 780

Lucie Homolková

vedoucí sociálně terapeutické dílny
std.nazaret@gmail.com

Irena Malá vedoucí denního centra
cds.nazaret@gmail.com
Jaroslava Bártová vedoucí textilní dílny, kamenný obchod, Fler, Ateliér Namaluj si
obchod.nazaret@gmail.com, 733 795 618
Iveta Nováková

vedoucí výtvarné dílny, vyřizování zakázek, 739 007 601

Ivana Urbanová

vedoucí licí dílny

Jitka Štanglová

vedoucí keramické dílny, kurzy keramiky pro dospělé

Podporují nás: